Ana Sayfa / Kızılcahamam Doğal Güzellikleri/ Soğuksu Milli Parkı

 
Soğuksu Milli Parkı

 

Burası, şifa dağıtan Kızılcahamam’da, hem yerli halkına hem de ziyaretçilerine doğallığı bahşediyor. Orman Genel Müdürlüğü’nce 1959 yılında Milli Park olarak düzenlenmiş olan bu yer Ankara merkeze yaklaşık 80 km, ilçe merkezine ise 2 km uzaklıkta. Özellikle başkentten birçok ziyaretçiyi ağırlayan parkta piknik, yürüyüş ve doğa gözlemi yapılabiliyor. Piknikçiler için masalar, ateş yakmak için ocak yerleri ve parkın her yanında oluk oluk akan çeşmeler mevcut. Yalnızca piknikçiler için değil kamp yapmayı sevenler, yürüyüşçüler, tırmanışçılar için de düzenlenmiş alanları barındıran parkta çam kokularıyla nefesiniz açılıyor.
Burayı milli park yapan en önemli özelliği tür çeşitliliği. Bitki ve hayvan türleri bakımından zengin olan bu alanın önemi nesli tükenmekte olan kuş türleriyle daha da artıyor. Türkiye’de en büyük kara akbaba kolonilerinden birinin Kızılcahamam’da bulunduğu biliniyor. Kara akbaba dünya üzerinde nesli tehlikede olan bir kuş türü. Burada kara akbabanın yanı sıra, ülkemizde nadir rastlanan deniz kartalı, küçük kartal, bozkır kartalı, mısır akbabası, puhu baykuş, kızıl şahin; ötleğen, orman söğüt bülbülü, kaya kiraz kuşu, karmen şakrak kuşu gibi ötücü kuş türleri de gözlemlenebiliyor. Bitki türleri yönünden de oldukça zengin olan bu alan, sarıçam, karaçam, meşe, köknar, karaçalı, ahlat, alıç, kavak, söğüt, akçaağaç, kızılcık gibi ağaç türleriyle kaplı. Yabani çilek, yabani gül, kekik ve çeşitli çayır otları da bu örtüye renk katıyor.
Doğa gözlemciliği yapabileceğiniz bu alanda güzelliği ölümsüzleştirmek isterseniz bol bol fotoğraf karesi yakalayacaksınız ve temiz havaya doyacaksınız. 

 

Fotoğraf Çekimi ( 06:00 - 11:00 )

 
 
 
Soğuksu Milli Parkı 
  Soğuksu Milli ParkıGPS Koordinatları     40.465678 (40° 27' 56.44'' N)       32.628280 (32° 37' 41.81'' E)

Kızılcahamam
Kızılcahamam Tarihi
Kızılcahamam Tarihi Eserleri
Kızılcahamam Doğa
Kızılcahamam Kaplıcaları
Kızılcahamam Yaylaları
Kızılcahamam Yöre Kültürü
Kızılcahamam El Sanatları
Kızılcahamam Yöresel Mutfak
Kızılcahamam Ulaşım
 

 

 
 

Ana Sayfa  -  İletişim  -  Yasal Uyarı -   Site Haritası  -   Künye

 

 
Seyahat Rehberi
Kızılcahamam Otelleri
Kızılcahamam Pansiyonları
Kızılcahamam Restoranları
Kızılcahamam Kiralık Araç
Kızılcahamam Seyahat Acenteleri
Alışveriş Rehberi
 
Kızılcahamam Rehberi
Kızılcahamam
Kızılcahamam Tarihi
Kızılcahamam Tarihi Eserleri
Kızılcahamam Yaylaları
Kızılcahamam Doğal Güzellikleri
Kızılcahamam Kaplıcaları
Kızılcahamam Ulaşım
Kültür Rehberi
Kızılcahamam Yöre Kültürü
Kızılcahamam El Sanatları
Kızılcahamam Yöresel Mutfak

 

 
 
Bu sayfada bulunan bilgiler, yazılar, fotoğraflar 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası ile koruma altına alınmıştır. Lanse Tanıtım ve Yayıncılık Hizmetleri Ltd.Şti.'den önceden yazılı muvafakat alınmaksızın, iş bu web sayfasındaki bilgi ve fotoğrafların kullanılması, ya da bilgilerin  kısmen ya da tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, yayınlanması, yayımlanması yasaktır.