Ana Sayfa / Kızılcahamam Yöresel Yemekleri

 
Kızılcahamam Yöresel Yemekleri

 

 

Temiz havası ve suyuyla iştah açan bu yörede enfes tatlar da yöre kültürünü yansıtmada önemli rol oynuyor. İç Anadolu'da yaygın olan yemekler Kızılcahamam'ın kendine özgü tarifleriyle birleşerek farklı lezzetlere dönüşüyor. Bölgede yetişen ürünlerle bağlantılı olarak çoğunlukla hamur işi yiyecekler ün salmış. Yörede çok fazla sebze çeşidi yetişmediğinden günlük hayatta genellikle bakliyat ve hamur işi ağırlıklı besleniliyor. Az malzemeyle çok çeşit türetilen köy evlerindeki mutfaklarda ocaklar bulunuyor. Gözlemelerin, bazlamaların, cızlamaların üstünde lezzetlendiği saclar yöre mutfağının olmazsa olmazı. Mantardan ve çeltikten oldukça çok ürün alınan yörede, alabalık yetiştiriciliğinin bir sonucu olarak balığın sağlıklı ve lezzetlisini yeme şansını yakalayabilirsiniz.

Yöre, çoktan marka olmuş maden suyuyla adından sıklıkla bahsettiriyor. Civar ilçelere ve illere kadar ulaşan sağlıklı maden suyu yöre ekonomisine katkıda bulunan ürünlerden. Pestil, pekmez, sucuk, pastırma gibi özellikle kışın tüketilmek üzere saklanabilecek yiyecekler de yöre mutfağındaki yerlerini korumakta.

Çeşidi bol gözlemeleri, sebzeli veya etli pilavları, emek ürünü özel tatlılarıyla aklınızda yer edecek bu yörenin yemeklerine bazı lokantalarda ve tesislerde rastlamak mümkün. Köylere uğradığınızda aç kalmanız mümkün değil. Sizi köyünü şereflendirmiş bir misafir gibi gören bu sıcak kanlı halk elinde avucunda var olandan cömertçe ikram ediyor. Köy halkından bir parça bazlama isterseniz sizi eli kolu dolu gönderecektir.

 
Kızılcahamam Yöresel Yemekleri
 
Yemek Fotoğrafları Güncellenmektedir...
 

Cızlama
Basit ama oldukça lezzetli bir yiyecek. Yumurta, tuz, maya, un, yoğurt ve su karışımından cıvık bir hamur elde edilir. Bu hamur kaşıkla ocakta kızdırılmış sacın üzerine dökülür. Bir tarafı piştiğinde çevrilir ve diğer tarafı da pişirilir. Bazı yörelerde benzer bir tarifle yapılan akıtma olarak bilinir. Genelde kahvaltıda reçelle, peynirle, balla tüketilen cızlama hem doyurucu hem güzel bir lezzet.

Ekmek Balığı
Çoğunlukla bayatlayan ekmekleri değerlendirmek amacıyla yapılıyor. Bayat bazlama ekmekleri irice dilimleniyor. Bir kapta yumurta, az miktarda un ve sütten bir karışım yapılıyor. Karışım çırpıldıktan sonra bazlamalar bu karışıma iyice bulanıyor. Kızdırılmış yağda kızartılıyor. Genellikle çayla tüketilen doyurucu bir yiyecek halini alıyor.

Kül Çöreği: (Kül Kömmesi)
Külün içine gömülerek pişen bu çörek türü en çok köylerde yapılıyor. Un, yumurta, yoğurt, karbonat ya da soda, yağ, tuz, su karışımıyla hamur yoğrulur. Temizlenen ocakta gazete kağıdının arasında meşe külüne gömülerek pişirilir. Katı kıvamda olması gereken hamur güzelce kabarıp piştikten sonra dilimlenerek servise hazır hale geliyor.

Bazlama
Yörede ekmek niyetine tüketilen hamur işi türüdür. Mayalı hamurdan yapılır. Kalın, yuvarlak şekiller verilen hamurun iki tarafı da sacda pişirilir ve ekmek olarak yemeklere katık edilir.

Gözleme
Köylü kadınların elleriyle lezzetlenen gözlemeye civar yörelerde de rastlamak mümkün. Mayasız hamur ince bir şekilde oklavayla açılıyor. Genellikle içine bir harç konmadan kare şeklinde kenarlarından katlanıyor. Sacda pişirildikten sonra sıcakken yağlanıyor. Bazen içine peynir, maydanoz, patates, kıyma, patlıcan gibi malzemelerle hazırlanan farklı karışımlar konarak çeşitlendirilebiliyor.

Sübüre
Yöre kadınlarının hünerli elleri ev makarnasına lezzet ve çeşit veriyor. Bazı yörelerde erişte denen ev makarnası Kızılcahamam'da sübüre ismini alıyor. Malzemesinde ufak değişikliklerle yapılan farklı türleri bulunan sübüre çeşitli büyüklüklerde kesiliyor. Suda haşlanıp yoğurtla ve sosla veya peynirle tüketildiği gibi çorbalara konan ve hamuru biraz daha farklı hazırlanan türü de bulunmakta.

Ekmek Aşı
Ekmek aşı da ekmek balığı gibi bayatlamış ekmekleri değerlendirmek adına ortaya çıkmış lezzetli bir yemektir. Kaynatılan suya doğranmış bazlama ekmekleri atılır. Biraz daha kaynatıldıktan sonra suyu süzülerek bir kaba alınır. Üzerine sarımsaklı yoğurt dökülür ve tercihen salçalı baharatlı sos hazırlanıp üzerine gezdirilebilir.

Ağşak Söğsü (Çılbır)
Yağa kırılan yumurta sahanda piştikten sonra üzerine sarımsaklı yoğurt dökülür ve tereyağında hafif kavrulmuş kırmızı toz biberli sos gezdirilir. Bazı köylerde de kaynayan suyun içine yumurtalar kırılır ve üzerine aynı malzeme gezdirilir. Oldukça basit ama çok lezzetli bir yiyecek olarak sofradaki yerini alır.

Böde (Külde Yumurta)
Kül çöreği gibi yumurta da külde pişiyor. Ocak temizlendikten sonra yumurta taş kısma kırılıyor üzeri külle örtülüyor. Piştikten sonra temizleniyor ve genelde ekmek arasında yeniyor.

Soğanlı Tirit
Tavada kızdırılmış yağda ince ince doğranmış kuru soğanlar kavrulur. Pembeleşen soğanlara bir miktar pirinç, baharat ve tuz ilave edilir. Biraz su konur ve pirinçler pişene kadar ocakta bırakılır. Ayrı bir yerde (fırında, ocakta veya tavada) bazlama ekmeği minik minik doğranarak kızartılır. Üzerine hazırlanan malzeme boşaltılır. İsteğe göre sarımsaklı yoğurt dökülerek de yenebilir.

Balık Şiş
Daha çok çay balıklarından yapılan bu özel yemek balığın oldukça lezzetli bir hali. Şişe bütün olarak geçirilen balıklar ateşte derileri kuruyana kadar pişirilir. Sonra bir tepsiye dizilir. Üzerlerine soğan ve domates konur. Aynı işlem bu sırayla birkaç kez devam ettirilir. Bazı köylerde üzerine koruk üzüm sıkılır ve közde pişirilir. Afiyetle yenmeye hazır bu yemeği, büyük balıkları doğrayarak soğan ve domatesle şişe dizip pişirerek yapanlar da vardır.

Mancar (Efelek) Sarması
Bu yörede yetişen ve adına üfelek de denen geniş yapraklı bir bitkiden yapılıyor. Pazı gibi büyük yaprakları olan bu bitkinin yaprakları temizlenir, sapları ayıklanır. Kaynar suda bir miktar da tuz eklenerek bekletilir. İç malzemesi için doğranan soğan bir tencerede az yağda kavrulur. Bulgur, tuz, baharat, salça eklenir ve pişirilir. Suda yumuşayan yapraklar pişen içle sarılır ve tencereye dizilir. Biraz su ilave edilerek pişirilir. Genellikle yoğurtla servis yapılır.

Mıhlama
Evde bir kuru soğan bir de yumurta kalmışsa yapılacak en güzel yemeklerden biri mıhlama. Farklı yörelerde farklı şekilde yapılan mıhlama, Kızılcahamam'ın pratik ve lezzetli bir yemeği. İnce ince doğranmış soğanlar yağda kavruluyor. Hafif pembeleşince salça ve baharatla biraz daha kavruluyor. Piştikten sonra üzerine yumurta kırılıyor ve kapak kapatılarak pişiriliyor.

Kapama
Kapama testisinin lezzet verdiği bu yemek civar yerlerde olduğu gibi Kızılcahamam yöresinde de sofradaki özel yerini koruyor. Testiye soğan ve baharatla karılarak hazırlanmış et konur. Bir tencereye ters kapatılır ve pişmesini anlamak için bir parça et dışarıda bırakılır. Sıcak su ilave edilir ve pişmeye bırakılır. Piştikten sonra testi yine ters bir biçimde kapama tavasına konur. Etrafına tencerede kalan suyla birlikte pirinç eklenir. Pilav pişene kadar kaynatılır. Testiden çıkarılan et pilavla birlikte servis edilerek afiyetle yenmeye hazırdır.

Büryan
Özel günlerde yapılan bir tür et yemeğidir. Derin kuyu fırınlarda ateş yakılır, kızdırılır. Koyun, keçi gövdeleri yoğurtlu bir karışım sürülerek çengellere asılır. Fırının üzerine konan etlerin üzeri tahta ile kapatılır. Yavaş yavaş uzun sürede pişen etler dilimlenerek servis yapılır.

Toyga Çorbası
Yörede göce denen buğday ve nohutla yapılan bir çorbadır. Yayla çorbasına benzer. Un, su, yoğurt ve tuz eklenerek yapılan çorbanın üzerine tereyağında hafif çevrilmiş nane ve bazen biber dökülür. Özellikle kış aylarının vazgeçilmez yiyeceklerindendir.

Öllüğün Körü
Kızılcahamam'ın lezzetli ve sağlıklı eriştesi suda kaynatılır. Piştikten sonra suyu süzülür. Ayrı bir kapta kıyma kavrulur. Peynir ve ceviz ilave edildikten sonra erişte de konur. Çok fazla karıştırmadan pişirilir ve afiyetle yenmeye hazırdır.

Kaygana
Bu yemek Karadeniz mutfağında bilinen kayganadan farklıdır. Omleti andıran kaygana, un, yumurta, soda ve su konarak yapılıyor. Yumurta; su ve az miktarda sodayla bir kapta çırpılıyor. Kıvamı koyulaştıracak kadar un ilave ediliyor. Tavada kızdırılan yağda pişiriliyor ve çayın yanında afiyetle yeniyor.

Haside
Civar yerlerde de rastlayabileceğimiz haside İç Anadolu'da karşılaştığımız bir tatlı çeşididir. Bir tür helvadır. Az miktarda yağ ile kavrulan una, isteğe göre süt de konabilir, toz şeker ya da pekmez eklenir. Un helvası kavrulur gibi kararıncaya kadar kavrulan karışım ağzını tatlandırmaya hazır hale gelir.

Höşmerim
İç Anadolu'da diğer yörelerde de rastlayabileceğimiz höşmerim helva benzeri tatlı bir yiyecektir. Süt, un ve tereyağı tavada uzun süre iyice karıştırılarak kaynatılıyor. Kıvam alınca tavada düzleniyor ve iki tarafı da kızartılıyor. Biraz soğuduktan sonra üzerine ılık şerbet veya toz şeker dökülerek servise hazır hale geliyor.

 

Kızılcahamam
Kızılcahamam Tarihi
Kızılcahamam Tarihi Eserleri
Kızılcahamam Doğa
Kızılcahamam Kaplıcaları
Kızılcahamam Yaylaları
Kızılcahamam Yöre Kültürü
Kızılcahamam El Sanatları
Kızılcahamam Yöresel Mutfak
Kızılcahamam Ulaşım
 

 

 
 

Ana Sayfa  -  İletişim  -  Yasal Uyarı -   Site Haritası  -   Künye

 

 
Seyahat Rehberi
Kızılcahamam Otelleri
Kızılcahamam Pansiyonları
Kızılcahamam Restoranları
Kızılcahamam Kiralık Araç
Kızılcahamam Seyahat Acenteleri
Alışveriş Rehberi
 
Kızılcahamam Rehberi
Kızılcahamam
Kızılcahamam Tarihi
Kızılcahamam Tarihi Eserleri
Kızılcahamam Yaylaları
Kızılcahamam Doğal Güzellikleri
Kızılcahamam Kaplıcaları
Kızılcahamam Ulaşım
Kültür Rehberi
Kızılcahamam Yöre Kültürü
Kızılcahamam El Sanatları
Kızılcahamam Yöresel Mutfak

 

 
 
Bu sayfada bulunan bilgiler, yazılar, fotoğraflar 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası ile koruma altına alınmıştır. Lanse Tanıtım ve Yayıncılık Hizmetleri Ltd.Şti.'den önceden yazılı muvafakat alınmaksızın, iş bu web sayfasındaki bilgi ve fotoğrafların kullanılması, ya da bilgilerin  kısmen ya da tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, yayınlanması, yayımlanması yasaktır.